Перейти до вмісту
Главная страница » Публікації » Релаксація у китайській гімнастиці

Релаксація у китайській гімнастиці

Успіх у досягненні оздоровчого ефекту у китайській оздоровчій гімнастиці залежить від уміння керувати свідомістю та ступенем розслаблення. Це стосується і дихальної гімнастики.

Розслаблення не слід розуміти як повну відсутність сили у рухах або стан, подібний до сну.

«Заспокоєння розуму»

“Привести розум у стан розслабленості та комфорту” в термінах цігун означає “відрегулювати” його. Немає нічого містичного у досягненні заспокоєння розуму. Цього здатна досягти більшість людей. Коли після кількох вправ цигун розум заспокоєний, то не тільки зникають усі хвилювання, але виникає відчуття спокою та комфорту. Це відчуття спокою викликається станом глибокого гальмування кори мозку.

Кору мозку можна загальмовувати деякими особливими методами, “регулюючи розум” і входячи у стан спокою у процесі спеціального тренінгу. Втома поступово зникне. Відновиться нормальна діяльність організму.

Розслаблення м’язів

У вправах китайської гімнастики мають бути напружені лише ті групи м’язів, які безпосередньо задіяні у позах і в русі, причому рівно настільки, наскільки цього вимагає ситуація. Те саме стосується і вправ релаксації. Тобто це дуже тонка і чутлива нервово-м’язова координація. Поступово розслаблення досягається за правилом “використовуй волю і не використовуй силу”.

Методичні рекомендації

  1. Освоївши правильну природню позицію (лежачи, сидячи, стоячи), стежте за тим, щоб при нахилі голови вперед (замок підборіддя) підборіддя не притискалося до грудини, а навпаки, тягніть верхівку вгору від шийно-грудного відділу. Грудна клітка при цьому має бути розслаблена, хребет у грудному відділі вільно витягнутий нагору. В іншому випадку можливі болі у серці, проблеми з диханням, головні болі.
  2. Обов’язково практикуйте “внутрішню посмішку”.
  3. Якщо з’явиться відчуття перенапруги в тілі, поплескайте долонями по торсу зверху вниз 9 – 18 разів.
  4. При сильному слиновиділенні ні в якому разі ніколи не спльовуйте. Слина – один із найцінніших енергетичних еліксирів організму. Існує спеціальна техніка ковтання слини у поєднанні з внутрішньою посмішкою.
  5. Тренування дихання рекомендується виконувати у перший тиждень – 2 рази на день, у другий тиждень – 3 рази на день, у третій та четвертий тижні – 6 – 9 разів на день. У цьому випадку виробляється стійкий динамічний стереотип, і рухи виконуються автоматично.
  6. При природньому способі розслаблення протягом 1 хвилини розслабляється одночасно усе тіло, «душа розслаблена», розум перебуває у «вільній мандрівці».

При розслабленні частинами протягом 1 хв. подумки охоплюють поглядом розслаблені обличчя, шию, груди та плечі, живіт, передпліччя та кисті, стегна, гомілки, ступні.

При традиційному способі «три лінії» розслабляються передня, задня і бокова поверхні тіла, потім зводять усі три лінії воєдино, зосередивши увагу на дан-тянь. На кожну з ліній слід витрачати щонайменше 3-х хв.

Докладніше техніка розслаблення представлена у літературі [1].

Очікуваний результат

При регулярних заняттях м’язове розслаблення призводить до психічної релаксації, покращує сон, забезпечує надійний антистресовий захист.

Література

1. Историко-философские и методические аспекты физической культуры Китая [Текст] : учеб. пособие / А. И. Любиев, Т. В. Бондаренко, А. С. Горлов – Харьков : ХНТУ «ХПИ», 2007. – 267 с.